Мамографія

Здоров'я

Мамографія – це медична процедура обстеження молочних залоз із використанням рентгенівського випромінювання. Вона широко використовується для раннього виявлення раку молочної залози у жінок. Мамографія дає змогу виявляти зміни в тканинах молочних залоз, включно з пухлинами та іншими аномаліями, ще до того, як вони стануть відчутними або спричинять симптоми.

Мамографія може бути проведена у двох варіантах: 

 • Скринінгова мамографія. Цей тип мамографії проводиться у жінок без явних симптомів раку молочної залози з метою раннього виявлення. Зазвичай рекомендується для пацієнток старше 40 років або для тих, у кого є підвищений ризик розвитку раку грудей.
 • Діагностична мамографія. Цей тип мамографії виконується, коли у пацієнтки є симптоми, що викликають занепокоєння, або виявлені аномалії на скринінговій мамографії. Діагностична мамографія включає додаткові зображення і може бути доповнена іншими діагностичними методами.

Мамографія є важливим інструментом у боротьбі з раком молочної залози, оскільки дає змогу виявляти пухлини на ранніх стадіях, коли лікування найефективніше. Регулярне проведення скринінгової мамографії може сприяти поліпшенню виживаності та зниженню смертності від раку молочної залози.

Як проводиться мамографія?

Мамографію проводять із використанням спеціалізованого медичного обладнання, званого мамографом. Процедура передбачає отримання рентгенівських зображень молочних залоз. Ось загальні етапи проведення цієї процедури:

 • Підготовка. У день мамографії варто уникати використання дезодорантів, антиперспірантів, тальку та кремів у ділянці грудей і пахв, оскільки вони можуть створювати плями на рентгенівських зображеннях. 
 • Положення пацієнта. Під час виконання мамографії ви будете стояти перед мамографом. Молочні залози будуть стискатися між двома пластинами на апараті. Стиснення допомагає отримати чіткіші зображення і зменшити дозу випромінювання.
 • Стиснення молочних залоз. Медичний технік або радіолог помістить одну молочну залозу на пластину мамографа. Потім верхня пластина спуститься зверху для стиснення молочної залози. Стиснення може бути трохи неприємним, але воно триває всього кілька секунд.
 • Зняття зображень. Під час стиснення мамограф зробить кілька рентгенівських знімків молочної залози з різних кутів. Вам можуть знадобитися різні положення для знімання різних частин грудей.
 • Повторення для іншої молочної залози. Після завершення знімання зображень для першої молочної залози процедура повторюється для другої молочної залози.
 • Оцінка зображень. Отримані зображення будуть оцінені лікарем, який виявить будь-які аномалії, пухлини або інші зміни в тканинах молочних залоз.

Важливо зазначити, що мамографія може спричиняти деякий дискомфорт через стиснення молочних залоз, але це частина процедури. Тривалість мамографії зазвичай становить лише кілька хвилин.

Важливість мамографії для виявлення раку грудей

Мамографія має величезне значення у виявленні раку грудей, особливо на ранніх стадіях. Ось кілька причин, чому мамографія є таким важливим методом скринінгу:

 • Раннє виявлення. Мамографія сприяє виявленню раку грудей на ранніх стадіях, коли пухлина ще дрібна і не викликає симптомів. Ранній діагноз дає змогу розпочати лікування найефективнішим чином і підвищує шанси на повне одужання.
 • Підвищення виживаності. Завдяки ранньому виявленню і початку лікування на ранніх стадіях, шанси на виживання при раку грудей значно збільшуються. Рак, виявлений на пізніших стадіях, може мати більш агресивні форми і поширюватися на інші органи, що ускладнює лікування і знижує шанси на одужання.
 • Менш інвазивні методи лікування. Ранній рак грудей часто може бути вилікуваний методами, менш інвазивними, наприклад, хірургічним видаленням пухлини без необхідності радикальних операцій.

Варто зазначити, що мамографія не ідеальна і може іноді давати хибнопозитивні або хибнонегативні результати. Однак, незважаючи на це, вона залишається одним із найефективніших методів скринінгу для виявлення раку грудей. Рекомендації щодо частоти проведення мамографії можуть відрізнятися залежно від віку, медичної історії та ризику розвитку раку, тому важливо обговорити це питання з фахівцем. Отримати всю необхідну інформацію, пов’язану з раком молочної залози і мамографією, а також пройти обстеження ви можете в Лікарні ізраїльської онкології LISOD.


Допоможи ЗСУРеквізити Національного банку України


Поділитися з друзями
Кропивницький — Скай