Щоб вільно спілкуватись та розуміти іноземців, потрібно не тільки мати великий словниковий запас, але й розумітися на граматиці. Часові форми – одна з найпоширеніших граматичних категорій. В англійській мові 12 граматичних часів, і багатьох лякає сама лише кількість. Та насправді, не все так важко, як може здаватись. Тим більше є можливість найняти репетитора англійської мови онлайн, який досконало все пояснить, наведе приклади і буде практикувати теоретичні знання з учнем.
Present Simple
Дослівно перекладається як «Теперішній простий». Використовується дуже часто, і є своєрідною основою. Вживається для того, що щоб розповісти про повсякденні дії, факти, звички, вірування, традиції, розклад і т.д.
Для використання Present Simple необхідно взяти дієслово в його початковій формі (крім дієслова to be). У всіх числах та особах, крім 3 особи однини (she, he, it), використовується саме початкова форма дієслова без будь-яких змін:
- I/you/we/they like cats.
Якщо ж будувати речення в 3 особі однини, то до початкової форми дієслова потрібно додати закінчення -s(-es):
- She/he/it likes cats.
Допоміжні дієслова
При формуванні заперечних та питальних речень вводяться допоміжні дієслова. Для простого теперішнього часу це слова do та does. Перше слово використовується тоді, коли підмет має форму множини чи форму займенника “Я”. Друге допоміжне дієслово вживається тоді, коли підмет має третю форму однини. Саме до цих допоміжних дієслів додається заперечна частка “not”:
- I don’t work.
- She doesn’t work.
Якщо ж потрібно утворити питання, допоміжні слова виносяться на перше місце у реченні. Варто зазначити, що після допоміжних дієслів у питальних та заперечних реченнях закінчення до дієслів не додається.
- Do we study together?
- Does she read books in the evening?
Слова-помічники
Такі слова використовуються для опису частоти дії, тому найчастіше їх можна зустріти в розмовах про щоденні справи, рутину та розклад. Йдеться про слова: every day, often, never, sometimes, usually, hardly ever, once a week, twice a months, three times a year, every Monday etc.
Present Continuous
Перекладається дослівно як “теперішній тривалий час”. Назва теж відображає його суть: тобто тривала дія, у процесі.
Використовується для того, щоб описати дії, які відбуваються на момент мовлення. Також Present Continuous використовується для вираження найближчого майбутнього. Ще один випадок використання цього часу — коли певна дія дратує людину. Тут навіть може вживатися слово “always”, але ж граматично речення про дратівливу дію буде оформлюватися у тривалому часі.
Правила утворення
Для складання речень знадобиться дієслово to be у формі теперішнього часу і безпосередньо дієслово, що виражає дію, до якого в усіх особах і числах ми додаємо -ing. Виходить, що для правильного формування в першу чергу необхідно вивчити форми дієслова to be в теперішньому часі – am, is, are.
- I am reading the book now. – Зараз я читаю книгу.
- You are reading the book. – Ти зараз читаєш книгу.
- He is reading the book. – Він зараз читає книгу.
Відповідно, щоб утворити заперечне речення, додавати частку “not” потрібно до слів is, am, are. Вони ж ставляться на перше місце у питаннях:
- You are not listening to music now.
- Is he swimming now?
Нюанс: в англійській мові є дієслова, які не вживаються в аспекті Continuous (state verbs). Це дієслова, які виражають розумову діяльність, стосуються пам’яті, почуттів, емоцій. До них належать: like, love, hate, enjoy, admire, respect, understand, believe, think, want, prefer, need, agree, mind, know, suppose, realise, mean, remember, recognise, depend, matter тощо.
Різниця
На перший погляд, може здаватися, що суттєвої різниці між цими двома граматичними часами немає. Та розглянувши на прикладі, різницю відразу помітно.
Візьмемо речення “Do you walk to work?”. Маємо питання у простому теперішньому часі. Завдавши його, співбесідник цікавиться, чи зазвичай ви ходите на роботу пішки чи ні. Мається на увазі, чи робите ви це щоденно, чи на певній регулярній основі.
Але й може бути й таке питання, як “Are you walking to work?”. Уявіть ситуацію, що вже вечір, ви знаєте, що друг чи родич працює з 8 години, тому о 7:45 є сенс зателефонувати і поставити таке питання (“Ти зараз йдеш на роботу?”). Мається на увазі, чи виконує людина певну дію на момент мовлення.
Підсумок
Англійська мова — цікава і різностороння. Для вивчення потрібно виділяти час і докладати зусиль. Вивчивши базові правила, стає набагато легше. До речі, в рази цікавіше вивчати англійську у BukiSchool, тим більше що ця школа пропонує чудову акцію. Замовивши 8 уроків, ви отримаєте промокод і матимете можливість отримати ще два додаткові заняття безкоштовно.