Українці, які досягли 65-річного віку, але не мають достатнього страхового стажу для оформлення пенсії, можуть розраховувати на державну соціальну допомогу. Виплати здійснюються з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Право на таку допомогу мають не лише громадяни України, а й іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні. Крім того, виплати можуть отримувати особи з інвалідністю, малозабезпечені громадяни, біженці та громадяни Польщі, що перебувають на території України.
Розміри допомоги у 2025 році встановлено на рівні:
- 2 361 грн — для осіб з інвалідністю I групи (100%),
- 1 888 грн — II група (80%),
- 1 416 грн — III група (60%),
- 1 180 грн — священнослужителі (50%),
- 708 грн — особи віком 65+ без пенсії (30%).
Щоб оформити допомогу, необхідно звернутися до управлінь соціального захисту населення. Потрібні документи: заява, паспорт, ідентифікаційний код, трудова книжка, декларація про доходи та склад сім’ї. Допомога призначається довічно для осіб віком від 65 років і на період встановлення інвалідності — для людей з інвалідністю.
«Право на отримання соціальної допомоги мають особи, які не користуються жодними пенсійними чи соціальними виплатами, а також ті, хто належить до малозабезпечених верств населення»,
— наголосили у пресслужбі Міністерства юстиції України.
Крім того, до Дня Незалежності України 2025 року заплановано виплату одноразової грошової допомоги ветеранам війни, жертвам нацистських переслідувань та особам з особливими трудовими заслугами. Постанову про це Кабмін ухвалив наприкінці 2023 року.
Пенсіонерам, які мають право на таку допомогу, кошти виплатять у серпні разом із пенсією автоматично. Тим, хто працює чи проходить службу, але не є пенсіонером, допомога надходитиме через установи, де вони працюють. Якщо особа не працює і не є пенсіонером, заяву потрібно подати до територіального органу Пенсійного фонду України до 1 серпня, а за відсутності такої можливості — до 1 жовтня.
Подати заяву можна:
- особисто — у сервісному центрі ПФУ або ЦНАПі;
- поштою — на адресу ПФУ;
- онлайн — через вебпортал електронних послуг ПФУ з ЕЦП.