Огляд важкої вогнеметної системи ТОС (РСЗВ)

Події

ТОС або з російської “тяжелая огнеметная система” — військова техніка з родини російських важких вогнеметних систем залпового вогню калібру 220-мм. Вогонь ведеться запалювальними або термобаричними боєприпасами.

Історія

Ідея розробки потужної РСЗВ для використання запалювальних і термобаричних ракет виникла в СРСР наприкінці 70-х років. Розробку цього проекту було доручено “Конструкторському бюро транспортного машинобудування” (м. Омськ). Нова система мала заводську назву “Об’єкт 634” або ТОС-1. Комплекс складався з 30 направляючих на шасі танка Т-72 та зарядного механізму ТЗМ на базі КрАЗ-255Б. Використання бази танка дозволяло застосовувати комплекс прямо у бойових умовах. Крім того, це був необхідний крок, оскільки комплекс мав недостатній бойовий радіус дії — всього 3,5 кілометра.

Комплекс був призначений для виведення з ладу легкоброньованої й автомобільної техніки, підпалу та руйнування споруд і будівель, знищення живої сили противника (розташованої на відкритій місцевості і в фортифікаційних спорудах) осколками та ударною хвилею, а також спричинення пожеж.

Навіть на 2022 рік, після численних застосувань у кількох війнах, система офіційно не включена до озброєння артилерійських частин, а перебуває у складі допоміжних підрозділів: військ радіаційного, хімічного і біологічного захисту. У військах комплекс має неофіційну назву “Буратіно” за характерний зовнішній вигляд.

Конструкція

Набір з 30 направляючих для некерованих реактивних снарядів встановлений на поворотній платформі. Усі дії з наведення установки на ціль, встановлення кута піднесення пускової установки здійснює екіпаж, не виходячи з машини, за допомогою прицілу і зовнішніх систем.

У комплексі використовується спеціальна система керування вогнем, яка включає оптичний приціл, лазерний далекомір, датчик крена і електронний балістичний обчислювач. За допомогою лазерного далекоміра відстані до цілі визначаються з точністю до 10 метрів. Ці дані автоматично вводяться в балістичний обчислювач, який розраховує необхідний кут піднесення пускової установки. Кут крена пакета ракет фіксується автоматичним датчиком і також автоматично враховується обчислювачем.

Некерована ракета складається з головної частини з запалювальним або термобаричним вибуховим матеріалом, детонатора і твердопаливного реактивного двигуна.

Модифікації

  • ТОС-1 «Буратіно»
  • ТОС-1А «Солнцепьок»
  • ТОС-2 «Тосочка»

Бойове застосування трофейної ТОС воїнами ЗСУ


Допоможи ЗСУ



Реквізити Національного банку України


Поділитися з друзями
Скай