Марко Лукич Кропивницький

Марко Лукич Кропивницький Довідкова Кропивницького

Марко Лукич Кропивницький (1840-1910) – український письменник, драматург, громадський і культурний діяч, один з лідерів української національної культури.

Біографія (коротко)

Народився Марко Лукич Кропивницький у селі Новоолександрівці на Кіровоградщині. Вивчав українську та російську мови в Кременчуцькій гімназії, де його вчительками були Катерина Василівна Білокур та Ольга Іванівна Косаченко-Лесів.

Початок творчості

Початок його творчості пов’язаний з 1871 роком, коли він опублікував свій перший твір – оповідання “Майбутнє”. Пізніше Кропивницький продовжував писати оповідання та повісті, серед яких “Сліпець”, “Розлука”, “Життя на відстані”, “Незнайоме обличчя” та інші.

У 1880 році він створив свою першу драму “Гнів”, яка була поставлена в театрі Івана Франка у Львові. Вона вразила глядачів своєю реалістичністю та глибоким психологізмом. Пізніше Кропивницький написав ще більше драм, серед яких “Тіні забутих предків”, “Сон”, “Левко Буряка” та інші.

У своїх творах Марко Лукич Кропивницький змальовував життя простих людей, їхні труднощі та проблеми, використовуючи при цьому мову народу, що робило його твори ближчими до читачів. Він став популяризатором народної мови та літератури, боротьбою за їхнє визнання та розвиток.

Творчість Марка Лукича Кропивницького мала величезний вплив на розвиток української літератури та культури в цілому, стала важливою частиною національного духовного надбання.

Творча діяльність

Марко Лукич Кропивницький

Марко Лукич Кропивницький є автором понад 200 творів, серед яких багато драматичних творів (комедій, драм, водевілів), оповідань, нарисів та казок. Він працював у різних театрах України, а його твори здобули велику популярність в Україні та за її межами.

Окрім літературної діяльності, Марко Лукич Кропивницький був активним учасником громадського життя України. Він був одним із засновників товариства “Просвіта”, сприяв розвитку української освіти, а також відіграв важливу роль у національному відродженні українського народу.

Найвизначніші твори і видання

  1. “Тяжка година” – роман, який описує події під час революції 1905 року в Україні.
  2. “Мартин Боруля” – роман, який розповідає про життя селянського хлопця, який бореться за свої права.
  3. “Жива ватра” – роман, який описує події під час Громадянської війни в Україні.
  4. “Сонце білого дня” – роман, який розповідає про любовні пригоди молодої пари.
  5. “Мина Мазайло” – роман, який описує життя селянських жінок та їх боротьбу за свої права.
  6. “Доктор Живаго” – переклад роману Бориса Пастернака, який став дуже популярним серед українських читачів.
  7. “Жінка без чоловіка” – оповідання про життя жінок у війну.
  8. “Шлях до серця” – п’єса, яка розповідає про життя молодої пари та їхніх батьків.
  9. “Зелена дубрава” – роман, який розповідає про життя селянських родин в Україні.
  10. “Чорна рада” – п’єса, яка описує події, які відбувалися в Україні в XIV столітті.

Театр “Корифеїв” у Кропивницькому

У 1875 році Кропивницький заснував театр “Корифеїв”, який став першим професійним українським театром. Театр виступав з різноманітними виставами на різних майданчиках, від парків до залів залізничних станцій.

У 1882 році театр отримав власне приміщення, яке було побудовано за проектом архітектора А. Авлова. Це стало першим професійним українським театром зі стійкою інфраструктурою.

Театр “Корифеїв” відіграв важливу роль у формуванні української театральної культури та популяризації української мови серед громадян. Це була велика заслуга Марка Лукича Кропивницького та всіх тих, хто працював у театрі.

Сьогодні театр “Корифеїв” продовжує свою роботу в місті Кропивницький та відзначає 146-річчя свого заснування.

Коли помер Марко Кропивницький

Марко Лукич Кропивницький помер у Києві у 1910 році і був похований на Байковому кладовищі.

У його честь названо обласний центр – місто Кропивницький, а також іменем Кропивницького названо місто на Полтавщині та вулиця у Києві.


Допоможи ЗСУ



Реквізити Національного банку України


Поділитися з друзями
Скай