Нижньодністровський національний природний парк

Туризм

В Одеській області, в містечку Білгород-Дністровський, а також в Біляївському та Овідіопольському районах, можна знайти чарівний куточок природи – Нижньодністровський національний природний парк.

Адреса: Одеська область

Телефон: +380 48 746 5307

Сайт: facebook.com (сторінка у Фейсбуці)

Відповідальність за організацію екоосвіти та розваг у парку покладена на відповідний відділ парку, який з успіхом розробив і ухвалив чотири екологічні тропи для туристів. Ці тропи подарують вам можливість не лише подорожувати, але й втамувати спрагу краси, насолоджуючись неповторними видами цих місцевостей.

Особливості парка

Національний природний парк, що займає масштабну площу понад 21000 гектарів, вражає своєю грандіозністю. Його територія розподілена між 3700 гектарів, які надані для безперервного користування, та майже 17000 гектарів, власникам та користувачам яких дозволено традиційні господарські дії, враховуючи при цьому дотримання екологічних вимог.

Цей парк є унікальним, оскільки його межі охоплюють два важливих водно-болотних угіддя – “Межиріччя Дністра – Турунчука” та “Північну частину лиману Дністровського”. В рамках території парку встановлено різноманітний режим захисту, відновлення та використання його природних запасів, в залежності від функціонального зонування. Так, парк поділяється на чотири основні зони: заповідну, зону обмеженої рекреації, зону сталих рекреаційних заходів та господарську зону.

Охорона та стан природних екосистем

Водні біоми

Величезне багатство парку полягає в його водних територіях. Парк включає в себе частину водно-болотних місцевостей, що мають міжнародне значення: “Північний сегмент Дністровського лиману” та “Скрещення Дністра та Турунчука”, відомих як Рамсарські місця.

Території річок Дністер і Турунчук, а також озерні та болотні системи в межах парку, є унікальними через свій статус, тому наукові дослідники надають великої уваги вивченню впливу водного режиму на екосистеми, рослинність та фауну.

Рослинний світ

Жовті глечики на Білому озері

Парк може похвалитися багатством своєї флори, що налічує понад 700 видів вищих рослин. Серед них 28 представників є рідкісними і внесені до Червоної книги України. Деякі рослинні та тваринні види також знаходяться в Європейському червоному списку та в переліку рідкісних видів Міжнародного союзу охорони природи. Завдяки цьому Дністровська дельта є неповторним природним кладом світового знаходження.

Живий світ

Європейська норка – рідкісний вид ссавців, в Україні стабільна колонія цього виду відома тільки в районі Нижнього Дністру.

У межах Парку виявлені такі представники біодиверситету: 90 видів молюсків, 554 види комах, 67 видів риб, 9 видів земноводних, 6 видів рептилій, 254 види птахів, 32 види ссавців (виключаючи рукокрилих).

Частини двох важливих водно-болотних угідь, “Скрещення Дністра і Турунчука” та “Північний сегмент Дністровського лиману”, входять до складу парку, ці території захищаються Рамсарською угодою. Таким чином, землі Парку, як частина водно-болотних угідь, мають неймовірне значення як притулок для гніздування, линяння та зимівлі птахів, які мігрують між Євразією та Африкою.

Дякуючи надзвичайним природним умовам та збереженню типових ландшафтів, територія НПП володіє вражаючою різноманітністю фауни. З них 9 видів риб, 20 видів комах, 2 види рептилій, 20 видів ссавців, 58 видів птахів занесені до Червоної книги України. Пелікан кучерявий, баклан малий, казарка червоновола, савка, орлан-білохвіст – це види, які знаходяться в Європейському червоному списку тварин та рослин, що перебувають під загрозою вимирання на світовому рівні.

В низовині Дністра розташовані найбільші колонії лелекоподібних та веслоногих птахів Азово-Чорноморського регіону. На Дністровській дельті чисельність деяких гніздових видів складає понад 1% від загальної географічної популяції, що підкреслює надзвичайну важливість цих місць проживання. Тут гніздяться: 3160 пар короваїв (7,0% географічної популяції), 5400 пар квак (3,6%), 1020 пар жовтої чаплі (1,6%), 8000 пар великого баклана (8,0%), 860 пар великої чепури (7,2%), 1026 пар малої чепури (1,6%), 420 пар рудої чаплі і понад 700 пар малого баклана.

На території парку проживає одна з останніх в Україні природних популяцій норки європейської (Mustela lutreola), дослідження стану популяції якої було опубліковано. На Нижньому Дністрі також проживає популяція крота, який поширився тут далеко на південь, за межі свого основного ареалу, в основному завдяки заплавним комплексам. Тут живе стабільна локальна популяція шакала, екологію якого описав відомий дослідник природи Нижнього Дністра Микола Роженко.


Допоможи ЗСУРеквізити Національного банку України


Поділитися з друзями
Кропивницький — Скай