У приміщенні, де зберігається зерно, можуть виникнути несприятливі умови для врожаю, зумовлені «не вдалим» поєднанням вологості та температури повітря. Крім того, в зерновій масі можуть з’явитися шкідники. Тому потрібна чітка організація контролю за станом зібраного врожаю.
Для цього розробляють спеціальний план, в якому прописані заходи перевірки зерна. Якщо сховище велике, у плані для зручності його розділяють на сектори по 100 м кв. кожен.
Сучасні та ефективні методи контролю базуються на автоматизації перевірки основних параметрів зерна:
- запаху;
- пошкоджень;
- кольору;
- вологості;
- температури;
- зараженості шкідниками;
- кількості зіпсованих та пророслих зерен.
Вологість і температура
2 основних показники, які вивчаються в рамках контролю. Адже чим вище вологість, тим вище ризик самозігрівання зерна. А це не лише створює сприятливе середовище для виникнення осередків зараження шкідниками, але й може спровокувати самозаймання.
Для контролю вологості зерно розділяють на 2 типи:
- вологе — перевірки 1 раз на 15 днів, а також кожен раз після переміщення;
- середньої сухості, сухе, охолоджене — 1 раз на місяць;
Показники температури фіксують та реєструють по секторах пошарово. Причому потрібно брати показники з найвищої точки насипу, яка має понад 1,5 м у висоту. Якщо висота менша, температури визначають у нижньому і верхньому шарах. Вимірювання у верхньому шарі роблять на глибині від 30 до 50 см від поверхні насипу.
У силосах контроль зазвичай застосовується під час транспортування зерна. Терміни перевірки температури визначають станом зерна (середньої сухості та сухе — 1 раз на 5 днів, вологе та сире — щодня).
Вміст домішок
Вміст домішок у зерні при зберіганні може змінюватися внаслідок збільшення кількості пошкоджених та зіпсованих зерен (потемнілих, пророслих, з’їдених та ін.). Показник визначають один раз на місяць. При зберіганні зерна в металевих зерносховищах засміченість не повинна бути вищою за середню чистоту, а вологість — не більше 14%.
Зараженість зерна шкідниками
Важливо систематично перевіряти склади щодо зараженості шкідниками. Для цього:
- при 1,5-метровій висоті насипу проби беруть із 3 шарів;
- при висоті насипу менше ніж 1,5 м — з 2 шарів (нижнього і верхнього).
З завантажених силосів точкові проби визначення зараженості відбирають за допомогою спеціального щупа. Кожну пробу аналізують окремо. Ступінь зараженості встановлюють по пробі, в якій фахівці виявили найвищу сумарну щільність зараження.
Термін перевірки зараженості визначають залежно від температури зерна — при температурі:
- +15 °C — 1 раз на 10 днів;
- від +5 °C до +15? С — 1 раз на 15 днів;
- -5 °C — 1 раз на місяць.
При ураженні зернової маси комахами падають якісні характеристики врожаю – зернова маса містить з’їдені зерна, вона забруднена екскрементами, відходами личинок, лялечок та трупами комах.
Якщо кількість шкідників однією ділянці перевищує допустимі норми, у зернової маси починає підвищуватися температурний баланс і рівень вологості, що призводить до самозігрівання.
Показники якості зерна
Оцінюється якість зерна у відповідність до встановлених нормативів, за відібраним середнім зразком. Щоб визначити окремі показники, відбирають навішування (до 2 кг зерен), яке проходить комплексне лабораторне дослідження.
Якість зерна визначається за його станом, який оцінюється 8 показниками:
- Колір
- Запах
- Однорідність
- густина
- Склоподібність
- Плівчастість
- Харчова цінність
- Зольність
Як підвищити та утримати якість зерна
Для боротьби зі шкідниками найчастіше використовують сучасну, безпечну та ефективну небулізацію, віддаючи їй перевагу замість небезпечної фумігації. Це дуже дієвий метод знищення шкідників. Він абсолютно безпечний для врожаю, людей та навколишнього середовища.
Небулізація — метод розпилення на спеціальному обладнанні препаратів «Пірігрен 50, ХТ» і «Гранпротек, КЕ». Детальніше про препарати та метод читайте на сайті.
Завдяки небулізації можна обробляти врожай на будь-якому етапі — при завантаженні в елеватор, вивантаженні з нього, в процесі зберігання. По суті небулізація це покриття зерняток у сховищі туманом з мікроскопічними частинками інсектициду. Через те, що розміри цих частинок становлять до 20 мкм, препарат проникає усюди — в кожен куточок зернової маси.
Після завершення небулізації вологість зерна не змінюється. Тому додатково контролювати це не потрібно. Впродовж наступних 72-96 годин в зерновій масі будуть знищені абсолютно всі дорослі і молоді шкідники, а також їх форми (приховані, личинки тощо).
Технологія активно використовується європейськими аграріями. Її навіть рекомендують, як обробку кукурудзи на експорт. В Україні небулізація починає набирати популярність та вже отримала масу позитивних відгуків.