Електродвигуни – найпоширеніші агрегати, без яких важко представити роботу майже кожного сучасного пристрою. Асинхронні електромотори перетворюють електричну енергію на механічну та забезпечують обертання вала, до якого підключаються вентилятори, компресори, виробничі верстати, редуктори та побутові електроприлади. Мотори можуть мати різні розміри та забезпечувати різну потужність. Широкий вибір сучасних електродвигунів дозволяє раціонально використовувати ресурси та обирати агрегати з найкращим співвідношенням ККД та потужності.
Однофазні двигуни загальнопромислового призначення
Асинхронні електродвигуни можуть мати короткозамкнений або фазний ротор. Короткозамкнений ротор буває одно-, дво- або трифазним. Асинхронні однофазні двигуни під’єднуються до мережі змінного струму 220 В з частотою 50 Гц. Вони здатні генерувати 0,12-2,2 кВт потужності при 1500-3000 обертах за хвилину, що підходить для побутових пристроїв та обладнання легкої промисловості, в тому числі невеликих верстатів малої потужності.
Всупереч тому, що мотор має дві фази, в процесі роботи однофазного двигуна використовується лише одна обмотка статора.
Принцип роботи однофазного асинхронного мотора
Статор однофазного двигуна підключається однією робочою обмоткою до мережі однофазного струму. Коли подається напруга на статор, додаткова або пускова обмотка запускає двигун. При цьому робоча обмотка створює магнітне поле. Друга обмотка підключена до основної мережі через пусковий елемент, зсунутий відносно робочої обмотки на 90°. Коли мотор запущений, він переходить в однофазний режим, а додаткова обмотка вимикається. Зсув фаз стає можливим завдяки конденсатору або резистору, вмонтованому в електромотор.
Застосування однофазних моторів
Асинхронні однофазні електродвигуни використовуються в:
- сільськогосподарських пристроях – електрокосарках, поливних насосах, подрібнювачах;
- будівельних та ремонтних електроінструментах – бетономішалках, стрічкових пилах, шуруповертах;
- канальних вентиляторах, в тому числі осьових, відцентрових та радіальних;
- системах кондиціювання, витяжках комерційних будівель та виробничих цехів;
- турбінних вентиляторах;
- верстатах деревообробної, металообробної, текстильної промисловості;
- кухонних електроприладах;
- побутовій техніці різних типів та призначення.
Переваги однофазних двигунів
Універсальність однофазних електромоторів робить їх популярними, а простота конструкції – дешевими. Серед переваг можна виділити:
- надійність та довгий термін експлуатації;
- невеликі габарити, які дозволяють монтувати мотори в пристрої різних розмірів;
- високий ККД при низьких витратах електроенергії.
Однофазні мотори доцільно використовувати для приладів, які не споживають багато електроенергії. Обираючи двигун, слід узгоджувати його параметри з пристроями, які планується під’єднувати. Це дозволяє забезпечити оптимальну продуктивність та економію.