Що треба знати при виборі світильника
Освітлення відіграє ключову роль в дизайні інтер’єру. Воно не лише покращує естетику простору, але й глибоко впливає на його функціональність. Освітлення також впливає на наш настрій і когнітивні здібності – навіть на вироблення гормонів. Наприклад, яскраве світло холодних тонів сприяє пильності і зосередженості – ідеально підходить для робочих місць. Навпаки, тепле освітлення з регульованою яскравістю може створити затишну, спокійну атмосферу, створюючи відчуття комфорту і затишку в житлових приміщеннях.
Коли справа доходить до вибору освітлювальних приладів для вашого дому, виникає питання – які світильники краще вибрати. Продумано підбираючи кожен світильник, ми можемо перетворити кімнату – підкреслюючи архітектурні особливості, точно відображаючи кольори, створюючи фокусні точки і задаючи бажаний настрій.
Розуміння різних типів освітлення
Щоб вдало підібрати світильники для оселі або офісного простору, дуже корисно буде розібратися, які взагалі існують типи освітлення. Дизайнери інтер’єрів радять в кожному приміщенні важливо використовувати різні типи освітлення. Взагалі, існує три головних різновиди освітлення:
- загальне освітлення;
- робоче освітлення;
- акцентне світло.
Розташування різних типів освітлення в кімнаті має вирішальне значення, оскільки це забезпечує гнучкість і контроль над загальною атмосферою і функціональністю інтер’єру.
Поєднуючи навколишнє, робоче і акцентне освітлення, ви створюєте шари, які можна налаштувати відповідно до різних видів діяльності та настрою. Це може бути яскрава, добре освітлена кімната для роботи, м’яке і затишне освітлення для відпочинку чи ефектне акцентне освітлення для особливих випадків. Багатошаровість також зменшує відблиски і тіні — створює гармонійне та візуально привабливе середовище, яке покращує як естетику, так і зручність використання кімнати.
Отже, варто пам’ятати: від вітальні до домашнього кабінету, від кухні до спальні – кожна кімната повинна мати багаторівневе внутрішнє освітлення.
Загальне освітлення
Загальне освітлення — це основне освітлення в приміщенні, яке забезпечує рівномірне освітлення кімнати. Його основна мета – створити комфортне і безпечне середовище шляхом усунення темних кутів і тіней. Загальне освітлення зазвичай досягається за допомогою люстр, спотів, стельових світильників та настінних бра.
На відміну від робочого або акцентного освітлення, яке служить для певних цілей або висвітлює певні зони чи об’єкти, загальне освітлення задає основний тон і настрій кімнати. М’який, розсіяний ефект загального світла створює фон, на якому можна створювати інші рівні освітлення, покращуючи тим самим функціональність і естетику всього інтер’єру.
Робоче освітлення
Робоче світло призначене для забезпечення цілеспрямованого і концентрованого освітлення певного простору, що передбачає виконання певних завдань або дій, які вимагають точності та чіткості. Зазвичай робоче освітлення використовується для покращення видимості і зменшення напруги очей під час роботи, читання, приготування їжі, рукоділля чи будь-якого іншого завдання, яке вимагає пильної уваги до деталей.
Робочі освітлювальні прилади стратегічно розташовані для освітлення окремих зон, таких як письмовий стіл, кухонна стільниця або куточок для читання. Настільні лампи, освітлення під шафою, підвісні світильники і настінні світильники можна використовувати як робоче освітлення. В деяких випадках регульовані торшери також можуть служити робочим освітленням. Головне, щоб робоче освітлення виробляло адекватне світло без відблисків безпосередньо на предмет ваших занять. Таким чином, ви можете виконувати всі дії комфортно і ефективно, не напружуючи очі.
Акцентне освітлення
Акцентне освітлення – це тип світла, який використовується для виділення або привернення уваги до конкретних об’єктів, архітектурних особливостей або ділянок у просторі, додаючи глибини і візуального інтересу загальному дизайну. На відміну від зовнішнього або робочого освітлення, яке забезпечує загальне або функціональне освітлення, акцентне освітлення спрямоване на досягнення суто декоративної та естетичної мети.
Акцентне освітлення часто використовують для створення фокусу і покращення загальної атмосфери кімнати. Загальні приклади акцентного освітлення включають підсвічування, спрямоване на витвори мистецтва, настінні світильники, що підкреслюють текстуровані шпалери, або добре розміщені верхні світильники, що концентрують увагу на скульптурах, рослинах тощо. Акцентне освітлення відіграє вирішальну роль у дизайні інтер’єру, дозволяючи вам продемонструвати і підкреслити елементи, які ви хочете виділити, створюючи візуально привабливу та багаторівневу схему освітлення.
Крім того, багаторівневе освітлення дозволяє використовувати одну кімнату для кількох цілей. У великому приміщенні з кількома зонами це абсолютно необхідно.
До того ж, не слід забувати про природне освітлення. Адже напрямок, з якого сонячне світло потрапляє в кімнату, також може впливати на її колір. Наприклад, коли сонячне світло потрапляє з вікна, яке виходить на північ, воно має тенденцію бути блакитним і прохолодним. Навпаки, сонячне світло з вікна, яке виходить на південь, зазвичай золотаве і тепле. Правильно підібрані світильники – запорука того, що кожна кімната у вашому домі отримає потрібний тип освітлення у певний час доби.