В будівництві бетон використовується багато тисяч років. Примітно, що ще у Стародавньому Римі близько 4000 років тому для будівництва споруд застосовували бетон. Існує теорія, що єгипетські піраміди виконані не з величезних блоків, вага яких сягає 500 тон. Більшість блоків нібито виготовлена з бетону. А на одній із стел фараона Джосера виявлено записи виготовлення бетону.
Але це теорія. Практично ж матеріал цей також дуже корисний, можна сказати – незамінний. Бетон класифікується за призначенням, структурою, щільністю, видом заповнювачів.
За призначенням:
• звичайні призначені для цивільних будівель та споруд промислового призначення;
• спеціальні – дорожні та декоративні.
Разом із перевагами бетон має і недоліки. Він сірий, і його візуальний вигляд досить непривабливий. Щоб надати бетону привабливого вигляду, необхідне декоративне оздоблення. Так було раніше.
Прозорий бетон
Наука не стоїть на місці, а останнім часом так і зовсім рухається вперед семимильними кроками. З’явився новий різновид бетону – прозорий бетон. Його історія вже не така нова і налічує кілька десятиліть. Винайшов прозорий бетон угорський архітектор Лошонці. П’ятнадцять років експериментів щодо пошуку можливості додаткового внутрішнього освітлення будівель увінчалися успіхом.
З’явився новий сучасний матеріал під назвою Літракон. Він швидко завоював популярність у забудовників. Має всі характеристики класичного бетону, але при цьому має прозорість, яка дає додаткове освітлення приміщенням усередині будівель. Це стало можливо за рахунок введення до складу спеціальних матеріалів – похідних скловолокна.
Позитивні характеристики прозорого бетону:
- висока міцність;
- захист від вуличного шуму;
- стійкість до вологи та морозів, температурних коливань;
- надійність на вигин та стиск;
- безпека термічного впливу;
- теплоізоляція;
- світлопровідність;
- екологічно чистий;
- можливість налагодити власне виробництво.
Бетон пропускає світло навіть за товщини стін до 20 метрів. Через нього видно контури людей, об’єктів. Прозорий бетон буває чорного, сірого та білого кольору. До недоліків відноситься висока вартість.
Завдяки високій пропускній здатності природного світла, з прозорого бетону можна будувати не тільки будинки, але й теплиці на ділянці, що прилягає до будинку. Так само літракон використовується для внутрішніх перегородок, стільниць, фасадів, сходів при виготовленні елементів меблів.
Де використовувався літракон
При будівництві відомої на весь світ мечеті Аль-Азіз, що знаходиться в Абу-Дабі, використали елементи з прозорого бетону. На фасаді будівлі у темряві проявляються всі 99 імен Аллаха. Арабська в’язь вирізана зі світлопрозорих панелей.
Фасад технічного університету в Німеччині складається із 136 панелей, площа якого 102 кв. м. Це велика картина, що постійно змінюється, з використанням різних сюжетних ліній. У Туреччині в місті Ізмір з використанням прозорого бетону збудовано найвищу у світі будівлю. Висота її сягає 40 метрів.
За всіх цих здобутків, у Європі все-таки не рекомендується зводити будинки висотою понад п’ять поверхів. Цей матеріал відносно молодий, немає досвіду його старіння, сейсмостійкості. Крім краси, зведених із нього споруд, є небезпека руйнування.