Головна мета планування вагітності — це мінімізувати ризики та забезпечити народження здорової дитини. За статистикою, зараз більш ніж половина всіх вагітностей є незапланованими, водночас діти, народження яких було заплановано, з більшою ймовірністю будуть здоровими. У жінок, які планують вагітність, більше шансів на здоровий її розвиток завдяки отриманню ранньої та регулярної допологової медичної допомоги. Що містить планування вагітності, як це відбувається на практиці?
Медичний аспект підготовки до вагітності
Консультація із сімейним лікарем та/або акушером-гінекологом
Перше, з чого слід розпочати медичну частину підготовки, це візит до сімейного лікаря та/або акушера-гінеколога. Обговоріть із ним:
- Поточний стан здоров’я.
- Усі препарати, які ви приймаєте: рецептурні, безрецептурні, біодобавки та вітаміни.
- Інфекції та вакцинацію.
- Особливості способу життя, графіки праці та відпочинку.
Фолієва кислота
Наступний крок: почніть приймати фолієву кислоту в дозі 400 мкг, якщо лікар не радив вам інакше. Фолієва кислота належить до вітамінів групи В. Науково доведено, що її регулярне вживання принаймні за один-три місяці до вагітності є ефективною профілактикою розвитку дефектів нервової трубки, тобто вроджених дефектів мозку та хребта.
Спосіб життя
Вживіть заходів щодо оздоровлення способу життя. Відмовтеся від алкоголю та куріння. Доведено, що тютюн та алкоголь під час вагітності підвищують ризики передчасних пологів, уроджених дефектів та дитячої смертності.
Уникайте токсичних речовин на роботі та вдома. До них належать солі важких металів, отрутохімікати від комах та гризунів, хімічні добрива, а також фекалії тварин. Всі ці речовини здатні негативно впливати на розвиток вагітності та стан плода.
Постарайтеся досягти здорової ваги та підтримуйте її. Як надмірна, так і недостатня вага пов’язані з підвищеним ризиком ускладнень вагітності.
Психічне здоров’я
Подбайте про свій психоемоційний стан. Вагітність, народження дитини та перші роки її життя створюють серйозне навантаження на психіку. Щоб впоратися з нею, важливо підійти до вагітності у найкращій формі. Тривога, занепокоєння, стрес і сум нормальні, поки не підкоряють собі ваше життя. Якщо ви не справляєтеся з ними, зверніться за допомогою спеціаліста. Краще зробити це заздалегідь, а не тоді, коли ситуація стане критичною.
Медична історія сім’ї
Вивчення медичної історії своєї сім’ї та сім’ї партнера може виявити чинники, здатні вплинути на вагітність та здоров’я майбутньої дитини. Якщо в сім’ї є випадки спадково зумовлених захворювань, хромосомної та генетичної патології, звичного невиношування вагітності, мертвонародження, вроджених дефектів, рекомендовано генетичне консультування.
Психологічний аспект підготовки до вагітності
Складіть репродуктивний план своєї сім’ї та обговоріть його з партнером до того, як настане вагітність. Обговоріть такі питання:
- Чому ви хочете дитину? Чи це не пов’язано з тиском суспільства, сім’ї чи партнера? Чи обидва ви готові стати батьками?
- Як можуть змінитись ваші стосунки з появою дитини? Чи готові ви до змін?
- Як народження дитини вплине на вашу роботу чи навчання?
- Як ви розподілятимете обов’язки щодо догляду за дитиною?
- Які можуть бути дії у разі народження дитини з особливими потребами?
- Чи готові ви до того, що у вас буде менше часу та коштів на себе?
Немає правильних або неправильних відповідей на ці питання, але їхнє узгодження допомагає зняти суттєву частину стресу. Також ви зможете заздалегідь виявити проблеми та вжити заходів щодо їх вирішення.
Фінансовий аспект
Народження дитини та догляд за нею пов’язані з суттєвими фінансовими витратами. До них слід підготуватися. Складіть свій нинішній бюджет на місяць, порівняйте його з прибутками. Приблизно уявіть, як виглядатиме це співвідношення після народження малюка. Можливо, варто почати економити або створити фінансову подушку безпеки.
Автор: Бабенко Оксана Михайлівна — акушер-гінеколог.
Медичні центри «Мати та дитина»:
- Київ, вул. Макіївська, 8
- Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
- Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
- Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
- Львів, вул. Замарстинівська, 85а
- Київ, вул. Казимира Малевича, 83
- Київ, вул. Ірпінська 62-Б