Усі учасники дорожнього руху мають дотримуватися ПДР, інакше це призведе до аварійної ситуації та штрафних санкцій, розмір яких зростає з кожним роком. Українським водіям повідомили, за які порушення на них чекають штрафи, яка їхня сума у 2024 році та чого очікувати в майбутньому, пише greentravel.ua.
Перевищення швидкості
На цю слабкість страждає більшість автолюбителів, адже завжди прагнеш встигнути у справах або поспішаєш додому. Однак варто врахувати, що на сьогодні в Україні встановлено 265 камер для контролю швидкісного режиму та їхня кількість лише збільшується, тому штрафів не вийде уникнути. Згідно зі 122 статтею Кодексу України про правопорушення, їхній розмір залежить від того, наскільки було перевищено допустиму норму на дорозі:
- у межах 20-50 км/год – 340 грн;
- від 50 км/год і більше – 1700 грн.
А ось якщо станеться ДТП чи аварійна ситуація, пов’язана з перевищенням швидкості, доплатити потрібно буде ще 1445 грн, не кажучи про можливі компенсації збитків та інших витрат.
Керування автомобілем без документів
Виходячи з дому забули документи чи взагалі пропустили їх оформлення? Тоді вам також не уникнути штрафів:
- За водіння без автоцивілки доведеться віддати 425 грн. Розмір штрафу цього року залишився незмінним, а ось у майбутньому планується його збільшення, врахуйте це.
- На таку саму суму передбачено штраф за відсутність друкованого або електронного варіанту інших документів, наприклад, водійського посвідчення або реєстрації ТЗ.
- Якщо ж за кермом сидить людина взагалі без водійських документів, сума штрафних санкцій збільшиться до 3400 грн.
- Коли водія позбавили прав на водіння, а він усе одно сів за кермо, штраф збільшиться до 20400 грн.
Автомобільні дрібниці, які призводять до штрафів
Є цілий список моментів, за які можна отримати штраф просто через необережність, забудькуватість і незнання. Так, наприклад, не пристебнутий ремінь – це прямо Ахіллесова п’ята більшості українців. Якщо забули чи просто відчуваєте дискомфорт пристібаючи ремінь, пам’ятайте: це коштує 510 грн. Причому суму доведеться помножити на кількість не пристебнутих людей у салоні. Єдиний «рятівний» момент для водіїв, штраф може бути стягнуто і з пасажирів. Якщо ж під час не пристебнутого ременя трапилася ДТП – сума штрафу може збільшитися до 2400- 8500 грн.
З 1 травня 2024 року набули чинності зміни до ПДР щодо використання фар ближнього світла або денних ходових вогнів. Тепер їх потрібно вмикати за межами населених пунктів незалежно від осінньо-зимового періоду, а цілий рік. Забули ввімкнути фари? – Готуйтеся до штрафу в розмірі 425-510 грн.
Неуважне ставлення до номерного знака може закінчитися штрафом 1190 грн. Така сума обумовлена для тих, хто їздить із номерним знаком:
- чужого авто;
- таким, що не відповідає стандартам;
- забрудненим;
- закритим різними предметами;
- неосвітленим;
- на який нанесено спеціальне покриття, що перешкоджає ідентифікації;
- застосуванням різних способів для приховування номера.
Якщо ж номерний знак взагалі відсутній або перевернутий, неправильно зафіксований, сума буде такою ж.
За таку дрібницю, як стоянка в недозволеному місці передбачено штраф 340 грн, а якщо ваш транспортний засіб при цьому ще й заважає дорожньому руху – від 680 до 1445 грн. Штрафними санкціями також «вчать» поважати інвалідів, яких, на жаль, стає дедалі більше. Тож, зайнявши місце для паркування з інвалідністю, доведеться заплатити 1020-1700 грн.
Потрібно терміново поговорити телефоном або скористатися гаджетом? Пам’ятайте, без спеціальної гарнітури це заборонено та передбачено штрафом у 510 грн.
Найвищі штрафи в Україні
Найбільше карають водіїв в алкогольному або наркотичному сп’янінні. Отже, якщо такий водій «попадеться» вперше, покаранням буде штраф у 17000 грн і заборона на водіння на рік. У разі повторного такого випадку, що трапився протягом року, сума зросте до 34000 грн, із забороною водіння на 3 роки, аж до конфіскації авто та арешту водія на 10 діб. Якщо ж водія це не зупинило, і він вдруге буде спійманий за те саме порушення ПДР, штраф буде до 51000 грн, арешт на 15 діб, вилучення водійського посвідчення на 10 років та конфіскація ТЗ.
Якщо ж водій прийме алкоголь, медичні препарати специфічної дії або наркотики після ДТП, у якій винен, за таке порушення потрібно буде заплатити 34000 грн.
Як уже йшлося, їзда після позбавлення прав обкладається штрафом у 20400 грн, а ось повторне таке порушення коштуватиме вже 40800 грн, позбавлення прав на 5-7 років й можливу конфіскацію ТЗ.
Що буде якщо не платити штрафи?
Практика додаткових стягнень з оштрафованих водіїв широко використовується в багатьох країнах світу. Якщо не сплатити штраф у виділені для цього 15 діб, його сума збільшиться вдвічі. Наприклад, коли вчасно не сплатити штраф за відсутність ОСЦПВ, сума з 425 грн перетвориться на 850 грн. Утім, це не все, якщо ж водій і протягом 30 днів не здійснить оплату, набуде чинності постанова про накладення адмінстягнення. На підставі постанови може бути залучена виконавча служба, яка зможе примусово стягнути потрібну суму. Звісно, виходячи з обставин й суми штрафу, може дійти до арешту рахунку в банку або майна. При цьому необхідно буде погасити не тільки розмір штрафу, що збільшився в рази, а й сплатити 10% від суми на виконавчі витрати.
Яких штрафів варто очікувати у 2025 році?
Звісно, не варто очікувати, що 2025 року суми штрафних санкцій зменшаться, навпаки, до Верховної Ради надійшов проєкт № 11111 щодо змін до 122 статті Кодексу України про адміністративні правопорушення. Згідно з ним планується збільшення штрафів за ненадання переваги громадському, спеціальному, аварійно-рятувальному транспорту. Якщо зараз це 680 грн, то в разі ухвалення сума злетить до 17000-25000 грн з можливим вилученням водійського посвідчення на 6-12 місяців. Таке ж покарання може чекати в разі порушення правила зупинки, що створює перешкоду іншому транспорту або призвело до загрози безпеці на дорозі. Якщо ж дії водія будуть небезпечними для здоров’я чи життя людей, це може бути оцінено у штраф від 34000 до 51000 грн.
Штраф – одне з найнеприємніших явищ для водія, попри його розмір. Тож, щоб убезпечити себе від цього дискомфорту, не забувайте, які є покарання і за що, удачі!
По матеріалам https://greentravel.ua/ua/